8 maja 2012

Espresso-dō

Czas - wymiar, w którym istnieje byt, jaki znamy. Tempus edax rerum - czas, pożeracz rzeczy - przeraża swoją nieuchronnością, ale jest też ramą życia i świadomości. To warunek i zasada wszystkiego, a przy tym podstawowa miara ludzkiego doświadczenia. Czas nie tylko umożliwia, ale i wymusza bieg odwiecznego koła zmian. Z każdym taktem kosmicznego zegara kwanty materii zmieniają swoje położenie. W czasie trwa wszystko, co kiedykolwiek poznamy. W czasie dzieje się ruch, myśl i pamięć.

Ciśnienie to doświadczanie. Czujemy cokolwiek dzięki naporowi cząstek na mechanoreceptory w ciele. Rozmowa to ciśnienie: słyszymy dzięki temu, że na błonę bębenkową wywierane jest szybko zmieniające się ciśnienie, a mówiący mówi dzięki stworzeniu ciśnienia w płucach i przepchnięciu powietrza przez struny głosowe. Żywe organizmy trwają, prowadząc w swoich wnętrzach nieustanną grę ciśnień; tłoczenie krwi i limfy, osmoza, oddychanie, wydalanie i mnóstwo innych procesów opiera się na wytwarzaniu ciśnienia lub podciśnienia. I wreszcie atmosfera - nieustanna masa powietrza napierająca na nas w każdej sekundzie istnienia - atmosfera z jej wiatrem, deszczem, zapachami - to ciśnienie, ochronna kopuła, bez której nie byłoby życia na Ziemi. Ciśnienie to oddziaływanie, czucie i życie.

Temperatura odpowiada za podstawowe doświadczenia człowieka: ciepło i zimno. Ale od temperatury zależy dużo więcej - kształt rzeczywistości, jaką znamy: jej stany skupienia, możliwość wywierania ciśnienia, rozpuszczalność, reaktywność. Gorąco gwiazd tłoczy w kosmos fotony, które pozwalają istnieć życiu. Temperatura była na samym początku - gdy spadnie do zera, Wszechświat umrze. Temperatura to energia, a więc ruch cząsteczek. Ruch to zmiany i działanie, ciśnienie i czucie.

Czas, ciśnienie i temperatura to trzy podstawowe elementy, które przenikają rzeczywistość na wszystkich poziomach: od kwantowego (obiektywnego, fizycznego) przez osobisty (doświadczalny, subiektywny) po kulturowy (poddający się językowi i refleksji, kształtowany w metaforze).

Te trzy elementy schodzą się harmonijnie przy parzeniu espresso. Każdy z nich jest konieczny, żaden nie jest wystarczający. Medium - to woda, zasada życia. Aby powstała filiżanka kawy, woda musi nabrać odpowiedniej temperatury. Podgrzana, musi oddziaływać przez określony czas. Aby wydobyć eteryczną esencję kawy, musi zostać poddana ciśnieniu.

W ten sposób w filiżance espresso skupiają się trzy konieczne elementy istnienia, życia i czucia. Akt jej parzenia jest małym aktem odnawiania świata.

Pomyśl o tym, wdychając następnym razem aromat espresso.

Foto: 1, 2 i 3 sxc.hu, 4 własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli komentujesz jako użytkownik niezalogowany, bardzo proszę o podpis imieniem lub pseudonimem. Wybierz poniżej z rozwijanej listy opcję "Nazwa/adres URL" i podpisz się. Dziękuję!